Een fors positief resultaat over 2022 voor gemeente Beuningen

20 jun 2023, 19:48 Gemeente
money 3481699 960 720
CC0

De jaarrekening van de gemeente Beuningen over het jaar 2022 laat een positief resultaat zien van € 9,3 miljoen. Het college van B&W stelt aan de gemeenteraad voor, om een gedeelte van dit bedrag te reserveren. Beuningen heeft stevige ambities en daarvoor hebben we een spaarpot nodig. Want we

willen in de toekomst investeren in maatschappelijke voorzieningen en mooie groene wijken (bovenwijkse voorzieningen). Daarnaast willen we het geld dat we hebben ontvangen voor de opvang van vluchtelingen uit Oekraïne nog even opzij zetten om ook in de toekomst de eventuele kosten uit deze spaarpot te kunnen betalen.

Wethouder Financiën, Alwin Steeg: “De financiële situatie geeft de mogelijkheid om ideeën vanuit de samenleving en gemeenteraad mogelijk te maken. Voor bijna alle gemeenten in Nederland is het een feit dat de Rijksbijdrage vanaf 2026 niet hoog genoeg is om het huishoudboekje op peil te houden. De gemeente moet dus goed blijven nadenken over investeringen en plannen met een doorlopend karakter in de toekomst.

Hoe kan het, dat er geld over is?

Het jaarresultaat 2022 komt € 6,0 miljoen hoger uit dan vooraf was ingeschat. Dat wordt veroorzaakt door eenmalige meevallers. Zo hebben we nog € 3,2 miljoen over uit het potje voor de opvang van vluchtelingen uit Oekraïne. Daarnaast ontvangen we leges voor de aanleg van energieparken. Dit levert een voordeel op van ongeveer € 1 miljoen. Tenslotte zit in het voordeel ook een bedrag van € 0,6 miljoen. Dit geld is nog nodig om in 2023 activiteiten af te ronden die in 2022 al zijn gestart. Het college van B&W heeft met de gemeenteraad afgesproken, dat een deel van het geld dat we over hebben zal worden toegevoegd aan de spaarpot ‘bovenwijkse voorzieningen’ en ‘maatschappelijk vastgoed’. We hebben wat vet op de botten nodig voor de uitdagingen die we de komende jaren nog kunnen krijgen.

Blik vooruit

De Perspectiefnota geeft een actueel beeld van de financiële situatie van het begrotingsjaar 2023 en verder. Tot en met 2025 ziet de financiële situatie er positief uit. Vanaf het jaar 2026 en verder is er nog steeds sprake van een flinke onzekerheid over de Rijksbijdrage. Wethouder Financiën, Alwin Steeg: “Net als het vorige jaar blijft 2026 en latere jaren een knelpunt in het aangaan van meerjarige plannen. We blijven samen met de gemeenteraad gedegen onderzoeken of plannen financieel verantwoord zijn. Er is dan ook niets veranderd in ons uitgangpunt om een financieel gezond Beuningen te behouden.”

Vaststelling gemeenteraad 11 juli 2023

De vaststelling van de jaarstukken 2022 vindt plaats in de raadsvergadering van 11 juli aanstaande. Op de website https://beuningen.jaarverslag-2022.nl zijn de jaarstukken 2022 vanaf dat moment ook digitaal te bekijken.